top of page

Dzieci i tablety - co możemy zrobić?

  • A.S.
  • 17 sty 2016
  • 2 minut(y) czytania

W jaki sposób spędzanie czasu w wirtualnym świecie wpływa na funkcjonowanie społeczno-emocjonalne dzieci i młodzieży? Co możemy zrobić, by zminimalizować negatywne konsekwencje? O empatii, tworzeniu relacji międzyludzkich i kompetencji społecznych w kontekście gier i social-mediów w niniejszym artykule.

Nadmierne spędzanie czasu przed monitorem, tabletem czy telewizorem niesie za sobą nie tylko negatywny wpływ na rozwój psychoruchowy dzieci, ale także ryzyko uzależnienia. Z badań przeprowadzonych w 2015 r. przez Paw Research Center wynika, że 24% nastolatków przyznaje się do bycia "online" prawie non-stop. Niestety, są także inne powody do zmartwień.


Interaktywny świat, a w szczególności kontaky międzyludzkie przeniesione z prawdziwego życia w świat wirtualny, niesie za sobą ryzyko tworzenia nieprawidłowych wzorców relacji międzyludzkich. Kontakt osobisty zostaje zastąpiony poprzez kontakty wirutalne, co przyczynia się do tłumienia empatycznych zachowań obecnych w normalnych interakcjach społecznych. Dzieci i młodzież, która większość czasu poświęca na tworzenie wirtualnych relacji jest narażona na nieadekwatnee funkcjonowanie emocjonalne w społeczeństwie. Przede wszystkim zmniejsza się u nich tolerancja na radzenie sobie z trudnościami, mierzenie się z własnym smutkiem, czy z poczuciem samotności, które są istotne do prawidłowego rozowoju życia emocjonalnego. Komunikacja poprzez social-media może sprawić, że w dzieciach rozwija się poczucie i oczekiwanie na natychmiastową reakcję otoczenia na ich potrzeby i uczucia. Pośpiech jest niestety wrogiem w kształtowaniu się dojrzałości emocjonalnej. W rzeczywistości przecież, nie zawsze to czego chcemy i potrzebujemy, jest tu i teraz. Kompetencje społeczno-emocjonalne kształtują się nie tylko w dzieciństwie ale także przez cały okres adolescencji.


Jedną z najbardziej szkodliwych konsekwencji czasu spędzanego przed ekranem jest zmniejszenie swobodnej, interakcyjnej zabawy w życiu dziecka. Zabawa interakcyjna jest szlakiem do tworzenia zdrowych i satysfakcjonujących relacji społecznych w życiu dziecka oraz przyczynia się do dojrzałości emocjonalnej. Każdy moment zabawy sprzyja kształtowania się różnych umiejetności niezbędnych dla dalszego funkcjonowania w społeczeństwie. Dziecko nabywa umiejętności radzenia sobie z frustracją czy rozczarowaniem, uczy się współpracy i współdziałania, uczy się cierpliwości i powściągliwości własnych potrzeb na rzecz innych osób, a więc i empatycznego działania wobec towarzyszy zabawy. Takich społeczno-emocjonalnych zachowań dziecko nie nabędzie przesiadując przed ekranem.


Co możemy zrobić?


Przede wszystkim ustalmy limit czasowy, kontrolujmy na czym dzieci spędzają czas, w jakiego rodzaju gry najchętniej się angażują i dlaczego. Sprawdzajmy, czy gry w które grają nasze pociechy są adekwatne dla ich wieku, czy są rozwijające, czy możemy je wykorzystać do nauki nowych umiejętności. Nie wszystkie gry dostępne na rynku są adekwatne do wieku dziecka i rozwijające, ale istnieją wartościowe gry edukacyjne, więc warto na nie postawić. Dzięki temu dzieci w atrakcyjnej formie mogą poznawać świat i nabywać nowe umiejętności.


Graj razem z dzieckiem. Dzięki temu masz możliwość sprawdzenia co robi Twoje dziecko, ale także wzbogadzasz to o element interakcji międzyludzkiej. Okazuj dziecku zainteresowanie jego działaniem, gratuluj gdy dobrze sobie radzi, dopytuj i rozmawiaj. Zaproponuj dziecku inną grę np. planszową, karcianą, logiczną, w którą możecie grać razem.



Przedyskutuj z dzieckiem wpływ gier komputerowych na jego funkcjonowanie. Ustalcie wspólnie, kiedy i ile czasu dziecko będzie mogło grać.

Angażuj dziecko w innego rodzaju czynności, gdy nie będzie się nudzić nie będzie szukało atrakcji w grach komputerowych. Warto wprowadzić czas bez ekranu dla całej rodziny i czas ten spędzić wspólnie na zabawie.

Kampania "Mama, tata, tablet" w Polsce.

W Polsce ruszyła kampania "Mama, tata, tablet" prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje. Drogi rodzicu, naprawdę warto tu zajrzeć http://mamatatatablet.pl/campaign/

A.S.

Źródło:

1. Artykuł Kenneth Barish, Ph.D http://www.pbs.org/parents/expert-tips-advice/2016/01/kids-and-screen-time/? utm_source=facebook&utm_medium=pbsparents&utm_campaign=parents_expert

 
 
 

コメント


Polecamy
Najnowszy artykuł
Archiwum
Szukaj
Follow Us
  • Facebook Basic Square

Follow Us

  • Facebook Reflection

© 2023 by Wspieramy mamy Proudly created with Wix.com

bottom of page