Rękawy w górę i rączki w ruch
- K.P.
- 30 lis 2015
- 2 minut(y) czytania
Stempelkowanie i malowanie palcami, dłońmi czy stópkami jest nie tylko dobrą zabawą. Stymuluje sensorycznie, rozwija twórcze myślenie, usprawnia motorykę małą, a przede wszystkim pokazuje, że spędzanie czasu z dzieckiem może być naprawdę przyjemne.

Jednym ze sposobów na świetną, kreatywną zabawę z dzieckiem są rączkowe stempelki z użyciem kolorowych farbek. W sklepach dostaniecie także specjalne farbki do malowania palcami, które dużo łatwiej się zmywa niż zwykłe farbki, ale zwykłe też się sprawdzą. Pomaluj farbką dziecku rączki i bawcie się na całego odciskając kolorowe pieczątki. Przystąp do zabawy odciskając też swoją rękę. Kiedy motywy wyschną wspólnie zastanówcie się co mogą przedstawiać. Obracajcie kartkę pod dowolnym kątem, niech zadziała wyobraźnia.
Co będzie Wam potrzebne:
Blok z białymi kartkami A3 lub A4
Kolorowe farbki (lub specjalne farbki do malowania palcami)
Pędzelek
Kubeczek na wodę
Woda
Kolorowe flamastry
Ołówek
Gumka
Dodatki wg. uznania: w naszym przypadku listki, naklejki
Co rozwijamy:
Kreatywność
Budowanie więzi
Rozwijanie wyobraźni
Relaks
Stymulacja dotykowa
Rozwijanie zdolności manualnych, motoryki małej
Dla rodzica:
Wspólny czas - dla swojego dziecka jesteś autorytetem, podczas twórczych zmagań dziecko obserwuje cię - kiedy ty dajesz radę ono także uwierzy w siebie- ,,to przecież proste zadanie”.
Daj sobie czas na zabawę - kiedy ostatnio wykonywałeś taką pracę? Stań się na chwilę dzieckiem. To Wasz czas, liczy się uśmiech i dobra zabawa.
W świecie wyobraźni wszystko jest możliwe zatem nie stawiaj zasad. Dowolność kolorów, wielkości, swoboda wyboru. Motyl może być większy od ośmiornicy, a kolce jeża żółte.
Pozwalaj dziecku wkładać paluszki do pojemnika z farbą i odciskać rączki, lub stópki. Malujcie i niech dobra zabawa trwa.
Cenna rada: Połóż na podłodze folie malarską lub stare prześcieradło, rozłóż papier o dużym formacie. Określ granicę: „Malujemy tylko tam gdzie folia/prześcieradło”. Inaczej podczas zabawy możesz się denerwować, a po niej dużo sprzątać.
Ucz się od swojego dziecka: nie tylko dziecko uczy się od ciebie, ono również wnosi naukę w twój świat - spontanicznością, pomysłami, radością z niewielkich rzeczy. Pozwól wprowadzić się magiczny świat dziecka, poczuć się jako ono, przyjąć jego perspektywę.
Zróbcie wystawę: bez względu na to co stworzyliście, potraktuj Waszą pracę jak ważną - powieście ją jak wyschnie na lodówce, postawcie na półce lub wybraną wspólnie oprawcie w ramkę. Dziecko, jego wysiłek będą docenione, a i Wam będzie milej.
Oto kilka przykładów zabawy z 4-letnią Laurą przed i po:





Udanej zabawy!
Klaudia Polkowska
Kommentare