Co z czym warto jeść i dlaczego?
- K.P.
- 16 lis 2015
- 3 minut(y) czytania
Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, co z czym dobrze jeść a jakich połączeń produktów lepiej unikać. Poniżej prezentujemy kilka dobrych połączeń produktów, o których warto pamiętać przy dbaniu o zdrową i zbilansowaną dietę. Dzięki odpowiednim kompozycjom Twój organizm może jedynie skorzystać - dobre połączenie produktów przyspiesza metabolizm oraz ułatwia wchłanianie substancji odżywczych.

Każdy z nas spożywa w ciągu dnia różne produkty oddzielnie lub skomponowane w posiłki. Różne pokarmy potrzebują właściwych, odpowiednich dla siebie enzymów. Dostarczając do organizmu zbyt dużą ilość składników powodujemy chaos, gdyż wytworzenie potrzebnych enzymów naraz jest bardzo trudne. Przykładem sytuacji są święta, wesela, uroczystości rodzinne. Jest przecież tyle pyszności, których aż żal nie spróbować. Kiedy nasz organizm znajdzie się w takiej sytuacji to oczywiście trawi, ale z udziałem bakterii, które powodują fermentację tj. wzdęcia, bóle brzucha, gazy. Organizm mnóstwo energii pochłania na wszelkie procesy zachodzące wewnątrz związane z trawieniem stąd możemy czuć się senni. Prawidłowe trawienie pozwala nam natomiast z białek uzyskać aminokwasy (regeneracja i utrzymanie funkcji życiowych), a ze skrobi - glukozę. W wyniku nagromadzenia bakterii w procesie trawiennym otrzymamy rzecz jasna aminokwasy a oprócz tego trujące produkty uboczne tj. kwas octowy, kwas mlekowy, alkohole i dwutlenek węgla. W konsekwencji ph krwi wzrośnie, co zwiększy stopień narażenia na infekcje, choroby. Mądre łączenie produktów bądź spożywanie ich rozdzielne pozwala uniknąć takich nieprzyjemności. Dzieci są świetnym przykładem jedzenia instynktowego - sam ryż, sam groszek, sama kasza. W większości przypadków dorośli czynią podobnie, ale w sytuacji tego wymagającej np. choroby. Jak prawidłowo łączyć pokarmy? Sprawdź poniżej.
Podstawowe zasady łączenia pokarmów:
Sporządzaj proste posiłki - one trawią się łatwiej.
Pokarmy wysokobiałkowe np. indyk, migdały, dorsz, pierś z kurczaka zjadajmy na początku posiłku. Przy trawieniu białka potrzebują dużej ilości soków żołądkowych, w porównaniu do skrobi czy innych produktów. W sytuacji odwrócenia kolejności może zabraknąć soków żołądkowych na prawidłowe strawienie białka.
To co słone jedzmy przed produktami bogatymi w inne smaki. Sól pobudza wydzielanie soków trawiennych i wspomaga trawienie innych pokarmów.
Komponując posiłek pamiętajmy, że jednorazowo powinien znajdować się tylko jeden rodzaj skrobi, ponieważ każdy z nich wymaga innego środowiska trawiennego. Kotlet z ciecierzycy z ziemniakami będzie słabo tolerowany.
Białka, tłuszcze i skrobie najlepiej łączyć z zielonymi warzywami nie zawierającymi skrobi (sałata, jarmuż, szpinak), gdyż mają dużo antyoksydantów wspomagających trawienie.
Słodkie owoce spożywajmy osobno. Ze względu na prostą strukturę węglowodanową stwarzają duży problem przy łączeniu ich z innymi pokarmami. Trawione jako pierwsze sprawiają, że inne pokarmy czekając na swoją kolej do trawienia, ulegają fermentacji.
Picie soków owocowych pomiędzy posiłkami może zaburzyć trawienie. Spożywajmy je ok. 2h po posiłku.
Wystrzegajmy się łączenia mięsa z mlekiem, które zetnie się, co utrudni jego właściwe strawienie. Nie dotyczy to natomiast produktów fermentowanych jak kefir, maślanka, jogurt.
Kwaśne produkty pomagają w trawieniu tłuszczu.
Tłuszcze i oleje można łączyć z produktami skrobiowymi, nie opóźniają trawienia skrobi (dobre połączenia to np.: chleb z masłem, ziemniaki z masłem). Nic jednak w nadmiarze- zbyt duża ilość tłuszczy niekorzystnie wpływa na wątrobę.
Niektóre dobre połączenia:
Białko + węglowodany np. jogurt + muslli, surówka + ser, chleb pełnoziarnisty + wędlina.
Śledź + jogurt naturalny - mocniejsze kości, ,,wbudowywanie” wapnia w kości dzięki obecności witaminy D.
Chleb razowy + woda - uczucie sytości, produkt bogaty we włókna roślinne pęcznieje pod wpływem wody i daje uczucie wypełnienia. Zmniejszona przyswajalność tłuszczy i cukrów.
Ciasto + cynamon - cynamon pobudza aktywność insuliny w organizmie. Nawet niewielka ilość cynamonu pozwala nam utrzymać glukozę we krwi na odpowiednim poziomie.
Sałatka z owoców + cytryna - sałatka owocowa to źródło cennych bioflawonoidów, które uszczelniają oraz wzmacniają nasze naczynia krwionośne, usprawniają przepływ krwi i obniżają ciśnienie krwi. Mają szczególe znaczenie w leczeniu miażdżycy. Witamina C zawarta w soku z cytryny ułatwia ich przyswajanie, a one z kolei chronią ją przed utlenianie.
Jajko + pietruszka - szczególnie u kobiet narażonych na utratę krwi przy miesiączkowaniu to połączenie pozwala na skuteczne uzupełnienie żelaza. Naturalny źródłem żelaza jest żółtko jajka, ser, soczewica. Pietruszka posiada witaminę C, która poprawia przyswajanie i wchłanianie żelaza.
Czy warzywa psiankowate dla każdego?
W publikacjach naukowych opisujących sposób żywienie w chorobach stawów są doniesienia, że niektóre jednostki cierpiące na RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) po spożyciu warzyw z grupy psiankowatych m.in. pomidorów, odczuwają dolegliwości bólowe w stawach, co może być spowodowane nasileniem sztywności w stawach. Warzywa psiankowate to poza pomidorami: bakłażany, ziemniaki, papryka. Nie oznacza to jednak, że musi dotyczyć to wszystkich osób. W razie odczuwania dolegliwości po spożyciu tych warzyw warto skontaktować się z lekarzem i prawdopodobnie zrezygnować z tych warzyw.
Klaudia Polkowska
Literatura:
Pitchford P. „Odżywianie dla zdrowia”,2008, Wydawnictwo Galaktyka.
Giennadij Małachow "Dieta lecznicza i rozdzielna", 2010, Wydawnicto ABA
Jarosz M. (red.): Praktyczny podręcznik dietetyki. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2010, rozdziały: Gugała S. i wsp.: Reumatoidalne zapalenie stawów. 376-381; Sajor I. i wsp.: Choroba zwyrodnieniowa stawów. 381-390.
Muller S.D. i wsp.: Właściwe i smaczne żywienie w reumatyzmie. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2002
Zimmermann-Górska I. (red.): Choroby reumatyczne. Podręcznik dla studentów. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2004 .
http://www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/530-zapraszamy-na-konferencje-warzywa-owoce-i-soki-w-prewencji-przewleklych-chorob-niezakaznych
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/antyoksydanty-w-diecie-antyrakowej-lista-produktow-bogatych-w-przeciwu_41575.html
http://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/ekstrakt-jablek-skuteczniejszym-lekiem-raka-niz-chemioterapia
Comments