Umiejętności ruchowe i motoryczne w drugim roku życia
- A.S
- 5 paź 2015
- 3 minut(y) czytania
W drugim roku życia dziecka kształtuje się umiejętność samodzielnego poruszania się oraz inne umiejętności w obrębie motoryki dużej. Dzieci stają się bardziej ruchliwe i niezależne, pewniej eksplorują otoczenie, w związku z czym rodzice mierzą się z asekurowaniem i podążaniem za maluchem, który biega, wspina się i bywa, że jest wszędzie. Wzrost ruchliwości dziecka może oznaczać także potrzebę reorganizacji najbliższego otoczenia dziecka, celem zapewniania mu bezpieczeństwa.

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko nabywa umiejętności samodzielnego poruszania się i sprawność tę doskonali do ok. 15 miesiąca. Początkowo dziecko porusza się na szeroko rozstawionych stopach oraz wspomaga się uniesionymi rękoma dla urzymywania równowagi. Wraz z nabywaniem pewności w chodzeniu dziecko wychodzi z ograniczonej przestrzeni i zaczyna odkrywać nieznany dotąd świat. Interesujące stają się wszystkie uchwyty, szafki, drzwiczki, pokrętła zwłaszcza jeżeli można postukać, przesuwać, przyciskać a często i posmakować. Ważne, by w tym okresie zadbać o bezpieczeństwo w domu, by w zasięgu dziecka nie znajdywały się przedmioty szklane, elektronika, narzędzia, ostre i inne niebezpieczne, szczególnie małe przedmioty, które niosą za sobą ryzyko zadławienia. Lepiej dla Ciebie, jak i Twojej pociechy będzie, jeśli nie będziesz musiała mówić "nie", "nie dotykaj" (co dwie minuty), a więc warto zadbać by otoczenie dziecka było względnie przygotowane i bezpieczne na różne eksploracje.
Zdolności manipulacyjne rozwijają się i doskonalą, dziecko stara się przekręcać, dopasowywać, nakładać na siebie różne przedmioty. Zaczyna piętrzyć klocki, dopasowywać kształty do otworów, kręcić przedmiotami, rzucać i kopać piłkę. Ruchy w obrębie dłoni i palców stają się dokładniejsze, dziecko chwyta i zbiera małe przedmioty oraz dość sprawnie nimi manipuluje. Do najważniejszych osiągnieć rozwojowych w drugim roku życia należy przede wszystkim swobodne, samodzielne poruszanie się oraz znaczna poprawa sprawności rąk i palców. Jest to też dobry moment, by wdrażać dziecko do różnych czynności samoobsługowych, a także by angażować go w codziennych czynnościach.
Kiedy rowjają się naważniejsze zdolności w zakresie rozwoju ruchowego Twojego dziecka w drugim roku życia?
Samodzielne chodzenie na szeroko rozstawionych nogach dziecko opanowuje do ok. 15 miesiąca.
Bieganie, sprawne poruszanie się, omijanie przedmiotów rozwija się do ok. 24 miesiąca.
Wstawanie i podnoszenie się z użyciem rąk, podpieranie się rękoma do ok. 15 miesiąca.
Podnoszenie się i wstawanie bez pomocy rąk do ok 24 miesiąca.
Co jeszcze potrafi Twoje dziecko?
Podtrzymywane dziecko potrafi wchodzić i schodzić po schodach stawiając obie nogi na każdym stopniu.
Dziecko potrafi odpychać się np. na 4 kołowym pojeździe.
Potrafi popychać i ciągnąć przedmioty, także wokół przeszkody.
Manipuluje i dopasowuje przedmioty kształtem, wielkością, piętrzy klocki, tworzy proste konstrukcje, przerzuca strony w książeczkach.
Wzrost poczucia kontroli u dziecka, nie tylko nad własnym ciałem ale i otaczającymi go rzeczami i przedmiotami jest kolejnym krokiem w kształceniu osobowości dziecka i sprzyja rozwojowi poznawczemu. Dziecko nie tylko doskonali koordynację wzrokowo-ruchową i zdolności manipulacyjne, ale przede wszystkim zdobywa i poznaje wcześniej nieznanie mu rzeczy. Przez co wszystko dookoła wydaje się być naprawdę ciekawe i interesujące i dla naszego malucha faktycznie jest! W tym czasie dziecko uczy się poprzez ruch i swobodną zabawę, dajmy więc dziecku czas na to, by poznawało, zdobywało i uczyło się tego co go otacza, przy asyscie i pomocy dorosłych. Starajmy się nie ograniczać go, ale mądrze obserwować i asekurować.
A.S.
Literatura:
Brzezińska A.,I., Applet K., Ziółkowska B. (2008) Psychologia rozwoju człowieka roz. 12.6. W Strelau J., Doliński D. (red. nauk.). (2008) Psychologia - podręcznik akademicki t. 2. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Bee.H. (2004) Psychologia rozwoju człowieka Roz. Rozwój fizyczny w okresie wczesnego dzieciństwa str.106-108. Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka.
Parenting and Child Health, Artykuł: Child Development 2-3 years (2014). Dostępny: http://www.cyh.com/HealthTopics/HealthTopicDetails.aspx?p=114&np=122&id=1886#3
Comments